خانه دار شدن ، رویای دست نیافتنی اکثر مردم!

خانه دار شدن ، رویای دست نیافتنی اکثر مردم!
با توجه به پایین آمدن درآمد مردم و بالا رفتن قیمت مسکن صاحبخانه شدن زمان بسیار طولانی نیاز دارد.

انتظار برای خانه دار شدن

یکی از نیازهای اولیه ی بشر، نیاز به مسکن است اما این روزها پاسخ دادن به این نیاز امری بسیار دشوار است.لازم به ذکر است مشکلات مربوط به مسکن فقط مربوط به ایران نیست و در تمام کشورهای جهان وجود دارد.زمان انتظار برای خانه دار شدن در تمام دنیا و در کشورهای در حال توسعه مثل ایران به خاطر افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم هر سال طولانی تر می شود و رشد صعودی در پیش گرفته است.

به گزارش شابش، طولانی ترین دوره خانه دار شدن در ایران مربوط به سال های 1389 تا 1391 می شود. به طوری که در سال 89 هر خانواده ایرانی با ذخیره حدود یک سوم درآمد خود باید 35سال در انتظار خانه دار شدن می نشست. در سال 1390 که درآمدها افزایش یافت، 35 سال انتظار به 33 سال انتظار کاهش یافت اما دوام چندانی نداشت و در سال 91 با افزایش قیمت مسکن به 36 سال رسید.بنابراین اگر خانوار ایرانی در سال 91 تمام درآمد خود را ذخیره کند با 12 سال انتظار و اگر یک سوم درآمد خود را ذخیره کند با 36 سال انتظار صاحبخانه می شود!

همچنین کوتاه ترین دوره انتظار برای مسکن دار شدن به سال 1379 برمی گردد.براساس آمار عملکردی سال 92 که وزارت راه و شهرسازی ارائه داده بود، کمترین دوره انتظار مسکن دار شدن از سال 71 تا 91 مربوط به سال 79 می شود. دراین سال دوره انتظار به 12 سال رسیده بود و شاخص دسترسی به مسکن برابر با عدد 4 بوده است.لازم به ذکر است شاخص دسترسی به مسکن از طریق نسبت بین متوسط قیمت مسکن به متوسط درآمد سالانه ی خانوار به دست می آید.

حامد مظاهریان در ارتباط با مسئله ی زمان انتظار برای خانه دارشدن گفت: در کشور ما شاخص دسترسی به مسکن 12 سال است یعنی اگر یک خانواده از قشر متوسط جامعه به مدت 12 سال تمام درآمد خود را ذخیره کند و هیچ چیزی نخورد می تواند صاحبخانه شود.این در حالی است که شاخص دسترسی در کشورهای دیگر بین 3 تا 5 سال است.مظاهریان در ادامه افزود: تمام هدف برنامه ی طرح جامع مسکن این است که بتواند ایت عدد را کاهش دهد به طوری که بتوان تا سال 1405 این عدد را از 12 به 8 سال کاهش دهیم.  

 

بررسی هایی که براساس شاخص انتظار خانه دارشدن در قشرهای مختلف ایرانی انجام شده نشان می دهد که تنها مدیران رده بالا که سابقه کار بیشتر از 15 سال دارند به اندازه ی مردم کشورهای پیشرفته برای خانه دار شدن منتظر می مانند. هم چنین زمان انتظار خانه دارشدن برای کارمندان و کارگران حقوق بگیر حدود 40 سال یا بیشتر برآورد شده است. بنابراین قشرهای متوسط جامعه باید برای خانه دار شدن از راه های دیگری استفاده کنند مثل: افزایش درآمد از طریق اشتغال به چند شغل یا افزایش تعداد شاغلین در یک خانواده ، خریدن خانه های قدیمی یا خانه هایی که متراژ کمی دارند ، استفاده از وام های طولانی مدت و... . با توجه به کاهش درآمد خانواده ها و افزایش قیمت مسکن ،دوره انتظار برای خرید یک واحد مسکونی هر سال طولانی تر می شود.نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم