چرا ساختمان های ایرانی جوانمرگ می شوند؟

چرا ساختمان های ایرانی جوانمرگ می شوند؟
چه عواملی باعث کاهش طول عمر مفید ساختمان های ایرانی می شود؟چه کسی مسئول رسیدگی به این امر است؟


جامعه امروز ما شاهد تعداد زیادی از ساختمان ها و بناهایی است که در حال فرسوده شدن هستند.عمر مفید ساختمان ها در ایران حداکثر تا 30 سال برآورد شده است!این در حالی است که در کشورهای اروپایی عمر مفید ساخنمان ها بین 100 تا 150 سال اعلام شده است. اما چه دلایلی باعث این حجم از تفاوت در طول عمر ساختمان ها بین ایران و کشورهای دیگر شده است؟

در این خصوص باید گفت سه نوع خطا سبب این امر شده است:

خطاهای طراحی

خطاهای اجرایی و نظارت بر اجرا

خطاهای بهره برداری و نگهداری

می دانیم در ساخت و ساز عواملی مثل به کاربردن مصالح ساختمانی مرغوب، استفاده از کارگران و عوامل اجرایی ماهر و طراحی مناسب ساختمان بر اساس مقررات نقش مهمی دارند و مهمترین آن ها عامل مصالح ساختمانی است. یکی از موثرترین عواملی که کیفیت ساختمان ها را کاهش می دهد مصالح نامرغوب است که باعث کاهش مقاومت ساختمان در برابر حوادث طبیعی مثل زلزله نیز می شود. تحقیقات انجام شده روی ساختمان هایی که در اثر زلزله تخریب شده یا آسیب دیده اند، نشان می دهد در بسیاری از موارد آسیب ساختمان ها به دلیل کاربرد مصالح غیراستاندارد ،اجرای ناقص ساخت و ساز ،عدم چسبندگی درست مصالح و نبودن بست واتصالات قوی بین اجزای ساختمان می باشد.


در ایران همه ساله شاهد خسارت های عظیمی در بخش ساختمان ها هستیم که تحت تاثیر استفاده از مصالح ساختمانی بی کیفیت است.از مهم ترین دلایل بی کیفیت بودن مصالح ساختمانی در ایران می توان به سطح پایین فناوری تولید مصالح وکنترل نشدن کیفیت آن ها قبل از ورود به بازار مصرف اشاره کرد. با توجه به اینکه ایران و به خصوص شهر تهران منطقه ای زلزله خیز است و احتمال وقوع سیل و دیگر حوادث طبیعی هم وجود دارد، دستگاه های اجرایی باید نمونه هایی از فرآورده های کارخانه ها و کارگاه های تولید مصالح ساختمانی را پیش از ورود به بازار مصرف ،حتما مورد آزمایش های شیمیایی و فیزیکی قرار دهند تا از ورود مصالح نامرغوب جلوگیری شود.

هم چنین باتوجه به محدودیت منابع مالی، نیروی انسانی و از سوی دیگر قیمت تمام‌ شده احداث ساختمان‌ها جهت عرضه به متقاضیان، سازندگان همواره سعی در كاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه و اجرای ساختمان دارند. ولی باید به این نکته توجه کرد که اگر كاهش هزینه‌ها منجر به نادیده گرفتن حداقل استانداردهای لازم در زمان ساخت شود ضمن اینكه از عمر مفید ساختمان كاسته می‌شود، هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری، هدر رفتن انرژی و بسیاری موارد دیگرافزایش می‌یابند.

از طرفی مسئولیت نظارت و کنترل بر ساخت و ساز بین شهرداری و نظام مهندسی و وزارت مسکن و شهرسازی تقسیم شده است اما هر کدان از این نهادها مسئولیت را بر گردن دیگری می اندازند که این امر سبب عدم نظارت درست بر بخش ساخت و ساز شده است.در این میان دلالان از فرصت سوءاستفاده کرده و ساختمان های بی کیفیت را پشت ظاهری فریبنده و خوش رنگ و لعاب بالا می برند و باعث پیری زودرس ساختمان ها می شوند. 


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم