طلاق چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

طلاق چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟
بر اساس صحبت های حسین عبده تبریزی هر چهار طلاق یک تقاضا در بخش مسکن اضافه می کند.

تحقیقات اقتصاددان های ایرانی ثابت کرده است افزایش قیمت مسکن در ایران با افزایش نرخ طلاق رابطه مستقیم داشته یعنی هرچه اجاره بها بیشتر می شود نرخ طلاق هم بیشتر می شود. اما این مطلب از طرفی دیگر هم قابل بررسی است به این معنی که طلاق هم بر بازار مسکن اثرگذار است یعنی،هرچه آمار طلاق بالاتر می رود تقاضا برای مسکن هم بیشتر می شود.

به گزارش شابش حسین عبده تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وضعیت مسکن گفت: بازار مسکن وارد یک مرحله و دوره جدیدی شده است و به دلیل کاهش مهاجرت و کاهش رشد جمعیت خانوار، نیاز به مسکن نسبت به میزانی که در گذشته وجود داشت کاهش پیدا کرده و مانند گذشته قابل لمس نیست. 

وی در ادامه گفت: سالانه نزدیک به 650 هزار ازدواج در سطح کشور انجام می شود که این رقم متاسفانه رو به کاهش است. البته طلاق هم تقاضا در بازار مسکن را افزایش می دهد به طوری که هر چهار طلاق یک تقاضای جدید در بازار مسکن ایجاد می کند.

تبریزی با بیان این که هر چهار طلاق یک تقاضای جدید در بازار مسکن ایجاد می کند، گفت: واحدهای گران مسکونی و تجاری مشتری نخواهند داشت و به رونق نمی‌رسند. 

با کاهش جمعیت خانواده ها، ابعاد و مساحت خانه‌های مورد نیاز در کشور به خصوص در کلانشهرها به مرور کم می شود و تقاضا برای خانه‌هایی با مساحت بیشتر از ۱۵۰ متر کاهش پیدا می کند.از طرف دیگر در بسیاری از شهرهای بزرگ تمایل به سکونت در خانه‌های زیر ۵۰ متر به دلیل کمتر شدن اعضای خانواده‌ها بیشتر شده است. 

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی با بیان اینکه در حال حاضر تقاضاهایی در بازار ایجاد می‌شود که تقاضا برای واحدهای ارزان قیمت است، گفت: مردم به دنبال واحدهای کوچک  و ارزان قیمت هستند که بتوانند با کمک بانک مسکن خانه مورد نظر خود را خریداری کنند. در واقع  در حال حاضر برای خانه اولی ها یا در بافت فرسوده و یا در حوزه بد مسکن ها تقاضا برای مسکن در بازار وجود دارد.

عبده تبریزی با اشاره به رکود در بازار خانه های لوکس، ادامه داد:  به طور قطع خانه های گران قیمتی که  در سال های گذشته ساخته شده مدت ها خالی باقی  خواهد ماند. تعداد قابل توجهی واحد مسکونی و تجاری گران قیمت وجود دارد که مشتری ندارند و در حوزه بازار واحدهای لوکس رونق وجود نخواهد داشت. وی تاکید کرد: امسال  واحدهای اداری  و مسکونی کوچک به رونق می رسند.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم