رئیس اتحادیه مشاوران املاک : مایل به گرانی مسکن نیستیم

رئیس اتحادیه مشاوران املاک : مایل به گرانی مسکن نیستیم
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت : ما به هیچ عنوان تمایلی به افزایش قیمت مسکن نداریم؛ چرا که در این صورت بازار مسکن از شرایط فعلی سردتر خواهد شد.

مصطفی‌ قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد : در ماه‌ های گذشته غالب پیش‌ بینی‌ ها از بازار مسکن این بود که متعادل با تورم عمومی پیش برود اما دیدیم که قیمت نقطه به نقطه مسکن در آبان‌ ماه مقدار اندکی از شاخص تورم عبور کرد اما بدان معنا نیست که بخش مسکن به رونق کامل رسیده است؛ هرچند رکود کامل این بخش را هم قبول ندارم.

وی افزود : رکود یعنی این‌ که هیچ معاملاتی نداشته باشیم ولی آمارها نشان می‌ دهد که خرید و فروش در حال انجام است. همچنین افزایش قیمت دلار و تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته به تدریج اثرگذاری خود را بر بازار مسکن نشان می‌ دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به افزایش ۷.۷ درصدی میانگین معاملات و ۷.۱ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در هشت ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت : ۷ درصد رقم چندان بالایی نیست که بتوان آنرا ملاک رونق مسکن تلقی کرد اما احتمالا روند معاملات به تدریج صعودی خواهد شد.

خسروی در خصوص تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن زوجین با نرخ سود ۹.۵ درصد گفت : این تسهیلات برای شهرهای بزرگ موثر نیست و بیشتر در شهرهای کوچک کارایی دارد. رقم بالای اقساط این وام از توان اقشار پایین و حتی میانی خارج است و به همین دلیل اثرگذاری آن صرفا منجر به افزایش ۷.۷ درصدی معاملات تهران شده است.

وی تاکید کرد : دولت باید برای تحرک دو سمت عرضه و تقاضای مسکن اقدامات جدی‌ تری را انجام دهد. شرایط نشان می‌ دهد وضعیت مقداری برای ورود سرمایه گذاران به بازار مسکن فراهم است. سازندگان منتظر هستند بازار مسکن بهبود پیدا کند تا اقدام به سرمایه‌ گذاری در این بخش کنند. در این خصوص دولت باید مقداری روند دریافت پروانه‌های ساختمانی که هم‌اکنون پروسه‌ ای طولانی و زمانبر است را تسهیل کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد : ما به هیچ وجه تمایلی به گران شدن قیمت مسکن نداریم؛ چرا که اگر قیمت‌ ها بالا برود شاید در کوتاه مدت رونق نسبی ایجاد کند اما در آینده باعث کسادی بازار مسکن خواهد شد.

خسروی درباره پیش‌ بینی از سه ماه آینده بازار مسکن گفت : قیمت مسکن در سه ماه پایانی سال مقدار اندکی از شاخص تورم عبور خواهد کرد ولی سال آینده قابل پیش بینی نیست؛ چرا که افزایش احتمالی قیمت بنزین، قیمت دلار و گرانی مصالح ساختمانی می‌ تواند منجر به در بالا رفتن قیمت مسکن شود. 

بنابراین گزارش، خسروی در جریان انتخابات ۲۲ آبان ماه اتحادیه مشاوران املاک با رای اعضا به عنوان رییس اتحادیه املاک انتخاب شد و روز ۲۱ آذرماه به کرسی سابق خود که طی چهار سال گذشته در اختیار حسام عقبایی بود بازگشت. عقبایی هم‌ اکنون نایب رییس اول اتحادیه املاک است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم