در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم یا بازار دلار

در بازار مسکن سرمایه گذاری کنیم یا بازار دلار
این روزها التهابات بازار ارز و سکه، باز هم سرمایه گذاران را دچار سردرگمی کرده است. سوالی که خیلی از شما ممکن است از خود بپرسید شاید این باشد که: بهترین بستر برای سرمایه گذاری اقتصادی کدام گزینه است؟

این روزها التهابات بازار ارز و سکه، باز هم سرمایه گذاران را دچار سردرگمی کرده است. سوالی که خیلی از شما ممکن است از خود بپرسید شاید این باشد که: بهترین بستر برای سرمایه گذاری اقتصادی کدام گزینه است؟ از آنجا که قبلا به مقایسه بازار مسکن با سایر بازارهای سرمایه گذاری پرداخته ایم، در این مقاله تحلیل مختصری از این وضعیت خواهیم داشت.

ابتدای امسال بود که قیمت ارز به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرد و تاثیری منفی در خرید و فروش املاک به جا گذاشت. این در حالی بود که در اسفند سال گذشته نیز قیمت مسکن در تهران با میانگین 26 درصد افزایش پیدا کرده و باعث کند شدن روند معاملات شده بود. تا وقتی که قیمت دلار افزایش پیدا نکرده بود، کارشناسان همچنان بر رونق بازار مسکن در سال 97 اذعان داشتند، اما متاسفانه افزایش قیمت دلار تمامی معادلات را بهم زد. در حال حاضر نیز تک نرخی شدن قیمت دلار از سوی دولت مسائل دیگری را بوجود آورده که وضعیت تحلیل بازار مسکن را پیچیده تر میکند. تحلیلی که با شرایط فعلی میتوان ارائه کرد، حباب 450 هزارتومانی بازار سکه به دلیل نرخ 4200 تومانی دلار میباشد. طبق این نظریه، قیمت سکه به زودی کاهش پیدا خواهد کرد و متعاقبا سرمایه گذاران باید از بازار ارز و سکه خارج شده و به خرید و فروش خانه و املاک بپیوندند. البته با توجه به شرایط اقتصادی بازار ایران نمیتوان پیش بینی قابل توجهی در این زمینه ارائه کرد، کما اینکه نظر وزیر راه و شهرسازی کاملا متفاوت است. عباس آخوندی در مصاحبه ای اعلام داشته که بازار ارز و طلا همچنان از بازار مسکن جذاب تر و پر کشش تر است. مدیر دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز در اظهار نظری تحلیلی تر اذعان داشت: "با توجه به مرور شرایط اقتصادی و بازار مسکن در کشور از سال 92 تاکنون میتوان گفت تقریبا از نیمه دوم سال 96 شاهد افزایش قیمت و تعداد معاملات املاک بویژه در شهر تهران بودیم. در این بازه زمانی صدور پروانه های ساختمانی و سرمایه گذاری رشد یافت و پیش بینی میکنیم در سال 97 با شیب ملایم رونق مسکن و قیمت ها مواجه یاشیم."

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم