ساخت و ساز املاک توسط بانک ها متضاد با سند چشم انداز است

ساخت و ساز املاک توسط بانک ها متضاد با سند چشم انداز است
یکی از کارشناسان تحصیل کرده حوزه مسکن طی گفتگویی از ناکارآمدی نظام مالی تامین مسکن در حوزه املاک گله کرد و این ناکارآمدی را از مهمترین معضلات حوزه املاک برشمرد.

بهاره فلاحی که دکتری سیاست گذاری مسکن خود را از دانشگاه پوترای مالزی دریافت کرده، در مقاله ای به بررسی چالش های حوزه مسکن در ایران پرداخت و تاکید کرد: در حال حاضر شاخص دسترسی خانوارهای ایرانی به مسکن بر اساس متوسط درآمد خانوار حدود 12 سال میباشد که با توجه به استانداردهای جهانی رقم بالایی محسوب میشود. این رقم در سال 1405 باید به 8 سال برسد. با توجه به این مسائل، بانک های ایران اقدام به ساخت و سازهایی کرده اند که در حال حاضر هیچ تقاضایی برای خرید و فروش آنها وجود ندارد. در حقیقت بانک ها اقدام به ساخت املاک لوکس کردند.وی در ادامه به معضل "تورم زمین" پرداخت و افزود: در 12 سال آینده باید 12 میلیون واحد مسکونی بهره برداری شود که برای ساخت آنها نیاز به 45 هزار هکتار زمین است. همانطور که مشخص است برای پوشش دهی این مقدار ساخت و ساز، باید اصلاحاتی در سیاست های حوزه زمین اعمال شود، در غیر اینصورت با چالش های بزرگی در زمینه املاک و مستغلات مواجه خواهیم شد. مسئله دیگری که از آن چشم پوشی شده، بحث محیط زیست است. خیلی از ساخت و سازهایی که در حال حاضر صورت میپذیرد دارای استانداردهای لازم نیستند و مدیران شهری نیز نسبت به این قضایا بی تفاوت هستند.

فلاحی در ادامه گریزی هم به دهک های پایین جامعه زد و اظهار داشت: علت افزایش علاقه مندی به اجاره خانه نسبت به خرید خانه، عدم استطاعت دهک های پایین جامعه است در حالیکه اگر قصد سامان دادن وضعیت فعلی را داریم به هیچ وجه نباید شرایط اقتصادی آنها در ساخت و ساز مسکن را فراموش کنیم. بنابراین بهتر است ساکنان بافت های فرسوده، سکونت گاه های غیر رسمی و اهالی روستاها در اولویت قرار بگیرند. همچنین با توجه به بیانیه سازمان ملل، اجرای سیاست های مسکن در کانون سیاست های ملی شهری نباید از چشمان مدیران مربوطه دور بماند. 

این کارشناس مسکن در انتها به سند چشم انداز 1405 اشاره کرد و گفت: با توجه به اهداف اجرایی سند چشم انداز، کاملا مشخص است که باید تمامی منابعی که وارد بخش مسکن میشوند به تقاضای واقعی اختصاص یابند نه اینکه صرف ساخت تقاضاهای لوکس بشوند. به زبان دیگر باید با توجه به وضعیت اقتصادی شهروندان و نوع نیاز آنها اقدام به ساخت و ساز شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم