علیرغم مصوبه مجلس، اخذ مالیات از خانه های خالی همچنان اجرا نشده است

علیرغم مصوبه مجلس، اخذ مالیات از خانه های خالی همچنان اجرا نشده است
صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به بررسی وضعیت مسکن در ایران پرداخت و صحبت خود را با انتقاد از زیرساخت های اقتصادی کشور آغاز کرد: بازار مسکن از سال 89 تا 91 دارای بیشترین رشد و تورم بود به نحوی که موسسات مالی و اعتباری هم در آن سرمایه گذاری کردند.

 اما در حال حاضر وضعیت زیرساخت اقتصادی کشور مطلوب نیست و به جای اینکه سرمایه های مردم به سمت تولید برود، در انتظار وضعیت بازارهای کوتاه مدت و سودآور مانند ارز، بورس، سکه و سهام میباشد. این مسئله باعث شده پس از سال 91 که وارد رکود شدیم، سرمایه گذاران متضرر شوند و برآورد تخصصی مجلس این است که بانک مرکزی در این زمینه (ارز) از خود سوء مدیریت نشان داده است.

این کارشناس در ادامه اظهار داشت: در سابق برای تعدیل عرضه و تقاضا در بازار مسکن اقدام به اجاره مسکن 99 ساله میکردیم تا موقعیتی برای حضور اقشار کم درآمد به چرخه خرید و فروش خانه فراهم شود. اما در حال حاضر مشکلات اساسی در این زمینه بوجود آمده است زیرا طبق گزارشها 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد. ما در سال 94 و با تدوین اصلاحیه ای در قانون مالیات، تکلیفی را بر عهده وزارت راه و شهرسازی معین کردیم مبنی بر اینکه از خانه های خالی مالیات اخذ شود. وزارت راه و شهرسازی مکلف بود با راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور، این 2.5 میلیون خانه را شناسایی و مشمول مالیات کند که متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد.

بدری در ادامه از عدم عزم دولت برای بهبود وضعیت مسکن گله کرد و گفت: حوزه مسکن و املاک، پتانسیل بسیار خوبی برای افزایش اشتغال زایی در کشور دارد، به طوریکه 300 شغل مستقیما به اقتصاد مسکن وابسته است. اما متاسفانه حرکتی از دولت برای اجرایی کردن طرح مسکن اجتماعی دیده نمیشود و این طرح همچنان مسکوت مانده است. همچنین با توجه به ماده قانون 24 که در آن به حمایت از تولید و عرضه مسکن دستور داده شده، دولت میتواند زمین رایگان در اختیار سازندگان قرار دهد که این مصوبه نیز هنوز اجرایی نشده است. از سوی دیگر بانک ها نیز از همکاری در این زمینه خودداری میکنند و تسهیلات لازم را در اختیار انبوه سازان قرار نمیدهند. 

در ادامه این گفتگوی ویژه خبری، معاون دفتر امور اقتصادی وزارت راه و شهرسازی شروع به دفاع از این وزارتخانه در قبال ادعاهای بدری نمود و اظهار داشت: یکی از سیاست های ما حمایت از تقاضا در بخش مسکن بود و به همین علت صندوق پس انداز یکم مسکن را اجرایی کردیم و در حال حاضر نیز قصد داریم با افزایش سقف مبلغ وام، این صندوق را تقویت کنیم. بانک مسکن نیز اخیرا بسته تسهیلاتی را به بانک ها ارائه کرده که انبوه سازان با 1 درصد سود کمتر میتوانند از آن استفاده نمایند. 

قائدی در ادامه به سامانه ملی املاک و اسکان پرداخت و گفت: با توجه به اینکه سامانه ملی املاک و اسکان دارای آثار بسیار خوبی است، وزارت راه و شهرسازی در حال راه اندازی این سامانه است تا به بازار املاک نظم بیشتری ببخشد. البته برای تحقق این امر نیاز به مشارکت و دریافت اطلاعات از 40 دسنگاه داریم که با توجه به اینکه برخی از این دستگاه ها در حوزه قوه قضاییه هستند، کار کمی مشکل شده است.

قائدی در انتها به وضعیت فعلی بازار مسکن پرداخت و گفت: دو مقوله قیمت خانه و میزان اجاره بها، متاثر از متغییرهای کلان اقتصادی از جمله تورم میباشند. در صورتیکه دولت بتواند بسته ارزی را که در دستور کار قرار داده اجرایی کند، انتظار افزایش قیمت خانه در ماه های پیش رو را داریم. البته همانطور که گفته شد این افزایش قیمت متاثر از میزان تورم خواهد بود. افزایش سود بانکی نیز میتواند منجر به کاهش نرخ اجاره خانه شود که این مسئله نیز باید کنترل شود. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم