نقشه گسل تهران دارای دقت بسیار بالایی میباشد

نقشه گسل تهران دارای دقت بسیار بالایی میباشد
این روزها مهم ترین مسئله ای که در ساختمان سازی مورد توجه قرار میگیرد، مقاومت یک ساختمان در برابر زلزله و نقشه گسل شهری باشد. البته گزینه اول بیشتر مورد توجه شهروندان و گزینه دوم بیشتر مورد توجه مهندسین ساختمان است. در همین راستا معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی از تهیه نقشه های گسل 10 شهر کشور در سال 97 خبر داد.

محمدسعید ایزدی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران  با اشاره به اینکه بودجه لازم برای اجرای این طرح تامین شده اضافه کرد: طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری که در سال 95 ابلاغ شد، اولین گام های لازم برای تشخیص مناطق پرخطر در شهر تهران را آغاز کردیم و به نتایج خوبی رسیدیم. در این نقشه ها اقدام به شناسایی مناطق پر خطر، متوسط و ضعیف کردیم و این کار آنچنان با دقت بالایی انجام شد که حتی به واسطه پلاک های ساختمانی نیز میتوانیم وضعیت آن ساختمان را اعلام نماییم.

ایزدی در ادامه به نقشه گسل در سایر شهرها اشاره کرد و گفت: به غیر از تهران، نقشه گسل شهرهای بیرجند، کرج و تبریز نیز آماده شده که در انتظار پیگیری شورای عالی شهرسازی و معماری برای ابلاغ است. همچنین 10 کلان شهر دیگر کشور نیز باید دارای نقشه گسل شوند و تهیه این نقشه ها در دستور کار وزارت راه و شهرسازی در سال 97 قرار گرفته است.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در ادامه به وضعیت فعلی ساختمان های کلان شهرها نسبت به زلزله پرداخت و اظهار داشت: آن چیزی که ما در شورای عالی شهرسازی بر روی آن تاکید داریم این است که شهرداری به هیچ وجه برای ساختمان های بالای 12 طبقه مجوز ساخت صادر نکند. همچنین پیشنهاد نمیکنیم ساختمان های حساسی چون بیمارستان، مدرسه و پمپ بنزین در پهنه های خطر ساخته شوند، حتی اگر از استانداردهای لازم برخوردار باشند. متاسفانه در سالهای گذشته ساخت و ساز ساختمان های حساس در مناطق پر خطر باعث شده شهرهایی چون تهران و دیگر کلان شهرها در برابر زلزله نامقاوم باشند.

ایزدی در انتها به ترمیم و بازسازی مناطق زلزله خیز پرداخت و گفت: جدای از مسئله ساخت و ساز باید به ترمیم و بازسازی ساختمان هایی بپردازیم که هم اکنون در مناطق پر خطر بنا شده اند. مسلما رسیدگی به ین مسئله از اولویت بالایی برخوردار است و نباید از آن غفلت شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم