غفلت از بازار مسکن بیش از این به صلاح نیست

غفلت از بازار مسکن بیش از این به صلاح نیست
رئیس کمیسیون عمران مجلس: در طی چند سال گذشته، مهمترین نقصی که در حوزه مسکن به چشم می آید، عدم توانایی دهک های پایین جامعه برای خانه دار شدن است.

قیمت بالای مسکن و افزایش تدریجی این قیمت از نیمه دوم سال گذشته، تسهیلات ناکارآمد خرید خانه، بازپرداخت کوتاه مدت وام و نرخ بالای اقساط و در نهایت عدم اجرای طرح مسکن اجتماعی همگی از عواملی هستند که مجلس شورای اسلامی را مجاب کردند تا برای حل معضل مسکن آستین های خود را بالا بزند.


محمدرضا کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفتگویی به معضلات فوق اشاره کرده و اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از اقشار جامعه توانایی استفاده از تسهیلات صندوق مسکن یکم را ندارند و نمیتوانند در آن سپرده گذاری کنند. به همین علت بر آن شدیم تا به صورت جدی در جلسات مجلس به خانه دار شدن اقشار ضعیف جامعه بپردازیم.

کوچی در ادامه به صورت جزئی تری به این جلسات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نرخ سود تسهیلات بالا بوده و دوره بازپرداخت وام ها نیز کوتاه است. از سوی دیگر بی توجهی به نیاز متقاضیان مسکن، حباب فعلی نرخ ها را ایجاد کرده و ما فکر میکنیم که غفلت از بازار مسکن بیش از این به صلاح نیست. به همین دلیل مهمترین محور طرح های پیشنهادی خود را بر پایه ارائه تسهیلات مسکن به شهروندان قرار دادیم.


رئیس کمیسیون عمران مجلس از برگزاری جلسات مشترک بین مجلس و وزارت راه و شهرسازی خبر داد و گفت: به دنبال برگزاری جلسات مشترک با وزارت راه و شهرسازی هستیم تا با هم اندیشی و ارائه راه حل در زمینه معضلات بخش مسکن، طرح های عملیاتی مناسبی را برای خروج از موقعیت فعلی و اجرای طرح تامین مسکن ارزان صورت دهیم.


محمدرضا کوچی در انتها از عدم اجرای طرح مسکن اجتماعی گلایه کرد و اظهار داشت: بعد از ارائه مدل پیشنهادی دولت یازدهم مبنی بر اجرای طرح مسکن اجتماعی، این طرح بالاخره در 27 بهمن 95 به تصویب هیئت وزیران رسید. بر اساس این طرح قرار شد تا هر سال 100 هزار واحد مسکونی با مسئولیت بنیاد مسکن ساخته و تحویل شهروندان شود که متاسفانه این طرح همچنان بلاتکلیف بوده و بودجه ای برای اجرای آن تخصیص داده نشده است. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم