نکاتی در خصوص نگهداری از گلهای آپارتمانی

نکاتی در خصوص نگهداری از گلهای آپارتمانی
امروزه با افزایش سکونت مردم در شهرهای بزرگ و صنعتی، تمایل مردم به نگهداری از گلها و گیاهان آپارتمانی افزایش پیدا کرده است. اما رشد گلهای آپارتمانی دارای شرایطی میباشد که خیلی افراد از آن بی خبرند. با شابش همراه باشید تا مروری بر شرایط نگهداری از گلهای آپارتمانی داشته باشیم.


میزان نور

با توجه به ساختار گلهای آپارتمانی، نور مورد نیاز آنها نور غیرمستقیم میباشد. این یعنی نباید این گیاهان را به صورت مستقیم در معرض نور خورشید قرار داد و یا اینکه بلعکس، محیط آنها را کاملا تاریک نمود. معمولا قرار دادن گلهای آپارتمانی در محیطی با دیوارهای روشن گزینه ایده آلی محسوب میشود، زیرا رنگ روشن دیوارها منجر به انعکاس مناسب نور به سمت گیاهان میشود. پشت پنجره نیز مکان مناسبی برای قرار دادن گلدان ها میباشد به شرطی که نور شدیدی از پنجره به سمت گلها ساطع نشود. البته میتوانید با برچسب های شیشه ای و یا پرده های نسبتا ضخیم، نور ورودی به خانه را ملایم تر کنید تا گلها نیز آسیب نبینند.در صورتیکه در محیطی نور طبیعی وجود نداشته باشد، میتوان از نور مصنوعی استفاده کرد. لامپ های مهتابی و یا آفتابی گزینه مناسبی برای گیاهان بدون گل و یا دارای برگ های زینتی محسوب میشوند. فاصله بین گیاهان و منبع نور باید حدود 25 سانتی متر و تداوم نوردهی این منابع مصنوعی حداقل باید 14 ساعت در روز باشد. 

ممکن است در برخی ساعات گرم روز، گلهای شما حالت پژمردگی به خود بگیرند، سپس به رنگ زرد و در انتها به رنگ قهوه ای در بیایند. این موارد نشانه زیاد بودن نور محیط است که باید سریعا آن را کنترل کنید. همانطور که گفتیم میتوانید با تغییر محیط و یا کشیدن پرده جلوی پنجره نور داخلی را کنترل نمایید.هوای محیط

یکی از عوامل موثر در رشد گیاهان آپارتمانی، هوای محیط میباشد. همیشه در محیطی که گیاهان حضور دارند باید اکسیژن کافی وجود داشته باشد. وجود گاز شهری در اثر پخت و پز غذا و یا وزش مستقیم باد کولر معمولا رشد گل های آپارتمان را دچار مشکل میکند.همچنین به صورت ناگهانی از تغییر دمای محیط به منظور تهویه هوای خانه اجتناب کنید. به طور مثال هنگامیکه هوای داخل خانه گرم و هوای خارج خانه سرد است، به صورت ناگهانی پنجره را باز نکنید.آبیاری

نکته ای که خیلی از ساکنان آپارتمان از آن غفلت میکنند، آبیاری بیش از حد گلهای آپارتمانی است. متاسفانه برخی افراد فکر میکنند اگر با فاصله کمتری اقدام به آبیاری گلها نمایند بیشتر به آن توجه کرده اند در صورتیکه اصلا اینطور نیست.
 به همین علت در زیر به نکته هایی در خصوص آبیاری گیاهان آپارتمانی اشاره مینماییم:

- انتهای گلدان شما باید دارای منفذها و سوراخ هایی برای خروج آب باشد.
 - میزان آب در هر آبیاری باید به نحوی باشد که آب از انتهای گلدان خارج شود. بدین صورت اطمینان حاصل میکنیم آب به تمامی ریشه ها رسیده است.

- آب های جمع شده در زیر گلدان را حتما باید خالی کنید زیرا مانع از تنفس ریشه گلها و حتی از بین رفتن آنها میشود.

- از آب سرد و یا کلردار برای آبیاری گلهای آپارتمانی استفاده نکنید.

- مناسب ترین زمان برای آبیاری گیاهان آپارتمانی زمانی است که سطح خاک خشک شده باشد اما نه به طور کامل. تقریبا تمامی گیاهان آپارتمانی باید خاکشان کمی مرطوب باشد و کامل خشک نشوند.(دقت کنید مرطوب بودن با خیس بودن تفاوت دارد).

- کاکتوس ها و گیاهان گوشتی به طور طبیعی به فواصل آبیاری بیشتری نیاز دارند.

- در صورتیکه درجه هوا و یا شدت نور محیط زیاد باشد، مسلما گیاه نیز به آب بیشتری نیاز خواهد داشت. 

- در فصل زمستان به علت استراحت و یا توقف رشد گیاه، باید میزان آب کمتر و فواصل بین آبیاری ها بیشتر شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم