آخوندی: نسبت وام بانکی به قیمت خانه را به 45 درصد رساندیم

آخوندی: نسبت وام بانکی به قیمت خانه را به 45 درصد رساندیم
همانطور که انتظار میرفت، جلسه مشترک بین وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان کمیسیون عمران مجلس برگزار شد که در این جلسه عباس آخوندی به تشریح فعالیت های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن پرداخت.

عباس آخوندی در ابتدای بحث به سراغ متقاضیان خرید خانه رفت و گفت: هدف اصلی ما در وزارت راه و شهرسازی، افزایش قدرت خرید طبقات متوسط و زیر متوسط جامعه است که از طریق طراحی مالی صحیح محقق خواهد شد. به طور مثال اگر در منطقه ای صدهزار واحد مسکونی ساخته شود اما مردم قدرت خرید خانه نداشته باشند، مسلما اتفاق خاصی رخ نخواهد داد.

آخوندی در ادامه به دفاع از عملکرد خود پرداخت و زمان فعلی را با ابتدای ورودش به وزارت راه و شهرسازی مقایسه کرد: زمانیکه من وارد وزارت راه و شهرسازی شدم، میزان وام بانکی نسبت به ارزش ملک به 7 درصد رسیده بود، یعنی اگر زوجی به دنبال خرید خانه 300 میلیون تومانی بودند، تنها 20 میلیون تومان تسهیلات به آنها تعلق میگرفت. اما ما با برنامه ریزی و اجرای طرح های حمایتی توانستیم این رقم را به 45 درصد افزایش دهیم.


وزیر راه و شهرسازی به راهکار خود برای تحریک بخش تقاضا اشاره کرد و اظهار داشت: در گذشته از طرح یارانه بر سود استفاده میشد اما روشی که من پیگیری کردم تسهیلات بر اساس پس انداز است. در این طرح هرکس که پس انداز کند سود دریافت نمیکند بلکه به جای سود، امتیاز تسهیلات مسکن دریافت خواهد کرد. بدین ترتیب قیمت تمام شده پول برای بانک هم کاهش یافته و تنها به اندازه عملیات جاری آن میشود. استقبال از این طرح نیز خوب بوده است. سال گذشته در 250 روز به صورت میانگین 750 نفر به صورت روزانه در بانک پس انداز کردند که انتظار داریم امسال این رقم به بالای 1000 نفر در روز برسد.


آخوندی در انتها به درخواست خود از رئیس جمهور برای سرمایه گذاری در بازار مسکن پرداخت و گفت: مشکلی که طرح فوق دارد، عقب ماندن تعهدات دولت نسبت به میزان پس انداز است که در همین راستا به رئیس جمهوری پیشنهاد دادیم از محل صندوق توسعه ملی مبلغ یک میلیارد دلار در بانک مسکن سرمایه گذاری کند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم