رئیس سازمان نظام مهندسی تهران برکنار شد

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران برکنار شد
جنجال جدید در سازمان نظام مهندسی , رئیس سازمان نظام مهندسی تهران برکنار شد

عباس آخوندی در اقدامی قاطعانه، اشتغال به کار رئیس سازمان نظام مهندسی تهران را به حالت تعویق درآورد. به نظر میرسد با اینکه 6 ماه به انتخابات نظام مهندسی زمان باقی مانده، احتمالا باید شاهد تنش های قابل توجهی در این سازمان باشیم. اما علت این برکناری از سوی وزیر راه و شهرسازی چه بود؟


عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به علت عدم رعایت ابلاغیه های وزارت راه و شهرسازی در زمینه منع سازمان های نظام مهندسی از دریافت 5 درصد حق الزحمه مهندسان ناظر، حسن قربانخانی را از ریاست این سازمان برکنار و سعید غفرانی را به عنوان جایگزین ایشان معرفی نمود.

در پی این تصمیم وزیر راه و شهرسازی، حسن قربانخانی در اظهار نظری اذعان داشت قصوری از سمت او در این زمینه صورت نگرفته و او صرفا از گفته های فرج الله رجبی، رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی کشور تبعیت کرده است. قربانخانی همچنین این اقدام آخوندی را غیرقانونی دانسته و اعلام کرده مراتب را از طریق مجاری قانونی پیگیری خواهد کرد.

 از سوی دیگر بازرس سازمان نظام مهندسی کشور به صورت شفاف تری به این ماجرا میپردازد و اظهار میدارد ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی به سازمان مهندسی کشور، برای تمامی اعضای این سازمان لازم الاجرا بوده است. فرج الله رجبی نیز صرفا جایگاه مشاوره ای دارد و بنابراین نظرات او هیچگونه تحکم و الزام قانونی برای حسن قربانخانی نداشته است. وی در ادامه به جزئیات بیشتری اشاره میکند و میگوید: ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی در دو مرحله به شخص حسن قربانخانی ابلاغ شده است. یکبار در اسفند ماه و یکبار در فروردین ماه. نظام مهندسی تهران برای آنکه این ابلاغیه را اجرایی نکند به دنبال راهی بوده و نهایتا به نامه فرج الله رجبی استناد کرده است. اما از آنجا که رجبی قدرت تحکمی ندارد، این عمل حسن قربانخانی خلاف قانون میباشد.

بهرام غفاری رئیس اسبق نظام مهندسی به صورت ریشه ای تری به موضوع 5 درصد حق الزحمه مهندسین ناظر پرداخت و گفت: ما در سال 83 اشتباهی مرتکب شدیم و بر اساس آن مقرر کردیم که هرکس میخواهد ناظری معرفی کند، باید از سوی سازمان مهندسی اقدام نماید. وزیر وقت هم با دستوری ابلاغ کرد که 5 درصد از حق الزحمه معرفی ناظر باید به سازمان مهندسی پرداخت شود. این 5 درصد در طول این سالها تبدیل به مبلغ هنگفتی بالغ بر 2 هزار میلیارد شد که طبیعی است این پولها بین اعضای سازمان مهندسی جنگ به راه بیندازد. وزارت راه با لغو این مصوبه سعی کرد از تجمع بیش از حد این مبلغ و تبعات آن جلوگیری کند که افراد ذینفع با تحریک اکبر ترکان منجر به بروز اختلافاتی در آن روزها شدند. متاسفانه هرجا که پول وسط بیاید، آدم حسابی ها کنار میروند و قداره بندها جلو میایند.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم